Oka povšimnutí Numero Eight

Prohlášení Světové zdravotnické organizace (na základě dlouhodobých studií):
Po roce 2010 se žádný obyvatel civilizovaného světa neobejde bez potravinových doplňků. Kvalita potravinových doplňků a délka jejich konzumace je přímo úměrná délce a kvalitě života.

Tak tento úryvek prohlášení se ke mně dostal dneska ráno, kdy jsem zrovna popíjela roztok L-carnitinu, creatinu s vodou. Navrch jsem polkla polévkovou lžičku čistého fermentovaného glutaminu. Ano, chystala jsem se hned po probuzení do posilovny. Nesmím zapomenout na sklenicí thermo čaje od Herbalife, který už jsem dopíjela prakticky na odchodu a polykajíc dvě tablety chlorelly. Neměla bych zapomenout na tabletku B-forte komplexu. Njn, když já pečivo nejím, pivo nepiji a kvasnice kousat nehodlám.

Ne, nechci se dožít doby, kdy ke snídani polknu bílou tabletu bez zápachu a vůně, k obědu si dopřeji červený či snad zelený amaroun. O jeho rosolovitém uskupení v hranol, jehlan či snad kouli raději pomlčet. A co večer? Pravděpodobně mi manžel bude aplikovat výživný extrakt z bobulí a vitamínů formou injekčního vpichu přímo do žil. Pro mě hrozivá představa. A teď vážně nemyslím jen vpich. Já tak ráda koušu, polykám sousta smíšená se slinami a čenichám už z obýváku, co se to pod pokličkou tak hezky dusí na sporáku. A ta atmosféra vonící bábovky čerstvě vytažené z trouby se snad ani slovy popsat nedá.

Na druhou stranu musím čestně přiznat, že glutamin je můj pravidelný kamarád a nebýt něho, byly by dny, kdy bych snad neuzvedla ani tašku. Možná by stačilo ubrat počet denních otáček kolem pole dance tyče a omezit množství handstandů. Ale proč se omezovat, když stačí polknout bílý prášek lepící se na vrchní patro, a další den můžete směle nahodit IronX s úsměvem na rtech.

Schválně, kdo z Vás si dopřeje iontový nápoj při cvičení? Kdo neokusil nějaký BCAA nápoj či prášek na regeneraci zmožených svalů? Kdo nepodlehl ochutnat alespoň jednou nápoj z mladého ječmene či rozkřupat v ústech tabletu chlorelly?

Vraťme se ale zpět k tématu. Potravinové doplňky ale nepředstavují jen různé prášky, pastilky, iontové nápoje. Směle bych sem zahrnula i buněčnou výživu (Herbalife) a některé nízko-sacharidové diety, jako je například KetoDiet. Vyzkoušela jsem oboje, snad pod vlivem reklam, snad pod touhou shodit. Dodala bych však, že buněčná výživa není o samotném hubnutí, nebo nabrání svalové hmoty. Sami distributoři ji propagují jako detoxikaci těla, která díky nastartování vašeho metabolismu můžeme mít za následek nějaký ten kilogram dole nebo nahoře. Záleží, co vaše tělo potřebuje.

Otázkou však zůstává, zda polykání, rozkousávání, zapíjení všeho zmíněné má nějaký efekt. Dokonce přímo úměrný délce a kvality života, jak se nám snaží WHO sdělit. Není to zase jen nějaký z marketingových triků, jak lidi přilákat k většímu objemu nákupů? Jak to vlastně mohou vědět? Nedělala jsem si výzkum, jak dlouho s námi na trhu jsou všechny tyto preparátky, ale průměrná délka lidského života překročila hranici 80 let. Jen já nějak pochybuji, že dnešní osmdesátník od svého raného dětství popíjel mléko s fermentovaným glutaminem, před odchodem za prací na pole do sebe hodil L-creatin a po návratu to zapil proteinovým koktejlem.

Opravdu by mě zajímalo, na jakých datech a experimentech je toto tvrzení podloženo. Nechci tím nijak zpochybňovat výrok WHO, čistá zvědavost a zájem o tuto oblast.

A není to vše jen na bázi placeba? Šálení našich smyslů, že je to tak úžasné, že skutečně v radostné euforii po cvičení a „šlehnutí si bílých prášků“ máme pocit vznášení se.

Abych dnešní povšimnutí zakončila, jak jsem začala, musím zmínit po návratovou situaci z posilovny. Mimochodem, v ní jsem pilně doplňovala pitný režim pramenitou vodou. Samotná problematika pitného režimu je na další a ne možná jeden článek. Každý už slyšel, že se má pít alespoň 2 až 3 litry čisté vody denně, při sportu a v teplých dnech ještě více. Není ale tento názor podsazený či naopak přehnaný?

Tedy zpět. Po návratu ze cvičení následovala snídaně – nutné přece doplnit ztracené proteiny a obnovit sacharidy. Ovesná kaše tak obsahuje lžičku maca prášku a vše doplněno Formulí 1 buněčné výživy Herbalife. No nebudu já perfektně zdravá? 🙂 A bez bolesti? (Pozn. autorky: Ležíc na posteli píšící tento příspěvek s myšlenkou, že nutně potřebuji masáž na bolest v pažích:-).)

Je těžké si udělat názor na problematiku doplňků stravy a vyznat se v nepřeberném množství informací na Internetu, které si často i protiřečí. I nad touto problematikou přehlcenosti jsem chvilenku přemýšlela – něco málo si můžete přečíst zde.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *