Vzlétni ke svým snům

Rozhlédni se, zamiř a vzlétni ke svým snům. Miř alespoň na měsíc, protože když netrefíš, skončíš mezi hvězdami.

Už nějakou dobu sníte, že byste rádi začali nový koníček, rozjeli svůj podnikatelský záměr? Obzvlášť na to druhé se za chvilku zaměříme. Já se vás ale ptám, proč jenom sníte, proč si za tím nejdete? Představujte si to, co chcete dokázat, kde chcete být a ono si vás to najde. Tak proč ještě sedíte?

Už slyším, namítáte, že to není tak jednoduché. A co je jednoduché? Proč se vzdávat bez boje. Tak do mě s otázkami, kde je problém, že jen sníte a neletíte.

vzletnoutkesnum

Nemám na to

Nenarodil jsem se prostě geniální, nemám na to buňky.

Promiňte mi, ale na to můžu říci jen: hloupost, blbost. Každý z nás může dělat vše, co chce. Ano, pokud neděláme to, pro co máme přirozený talent, bude nám to trvat déle. Ale uspějeme. Stačí chtít. Navíc nic vám nebrání se zamyslet, co vás baví, co vám jde přirozeně a využít této schopností.

A že nemáte stejné zázemí jako jiní úspěšní, nebo že jste nevystudovali vysokou školu, tak to ani nahlas nevyslovujte. Nemusíme chodit daleko do historie, abychom nevyjmenovali hned několik úspěšných, kteří na vysokou nenastoupili anebo na ni nepobyli více než pár týdnů.

Tak například:

  • Bill Gates, Steve Jobs, Marck Zuckerberg,
  • Henry Ford – byl jen zámečnickým učněm a kam to dotáhl,
  • D. Rockefeller – na vysoké škole pobýval pouhých 10 týdnů,
  • Winston Churchill – 3x musel změnit základní školu

Takže výmluvy, že nemáte vzdělání, já neberu. A talent na něco má každý z nás, stačí hledat. A chtít ho najít.

Nemám čas

Ha, tak i tady zazněla tato obligátní odpověď. Musím se jen pousmát, opravdu tato univerzální věta zazní snad na všechno – proč necvičíš, proč si nepřipravuješ zdravé jídlo den dopředu do misek, proč… Mám pokračovat? K čemu? Myslím, že nemusím, podívejme se raději na moji odpověď.

Podle výzkumu průměrný člověk ve věku 72 let stráví 16 let čekáním ve frontě, na cestách nebo hledáním ztracených věcí. Opět budu sprostá. Krucipísek, za tu dobu byste vystudovali i tři vysoké školy, rozjeli nejméně dva podnikatelské záměry, o množství přečtených knih se ani nebudu zmiňovat.

Ráda jezdím hromadnou dopravou či vlaky, vždyť je to ideální čas něco psát, číst, učit se anebo jen sbírat inspiraci sledováním okolí, přírody. Nikdy jsem nestála ve frontě bez knížky v ruce. Tak mi neříkejte nic o tom, že nemáte čas. A to jsem vám do zmíněných 16 let nepřipočítala čas strávený čučením se na televizi.

Nemám peníze

Ano, i tato výmluva musela přijít. Opět se můžu jen pousmát. Nemusím chodit daleko pro příklad, že i bez peněz můžete začít dělat to, co chcete. A kdo bude ten příklad? Já.

Ne, nesmějte se. Peníze sice mám, ale do svého snu copywritingu jsem nemusela vložit ani korunu, kdybych nechtěla. Koupila jsem si sice nového macbooka, ale to je jen taková libůstka, úchylka. Nutnost to nebyla. To nejdůležitější, co potřebujete, jsou kontakty. A ty penězi získávat nemusíte. Ale to je jiné téma.

Ok, já vám nepřijdu jako relevantní příklad, protože peníze mám a můžu je do své práce investovat. Chcete jiný příklad? A co tak J. K. Rowlingová. Svůj první román psala chudá v kavárně, kdy neměla na nájem. A kde je dnes.

Nehledě na to, dnes není těžké si najít zdroj peněz. V rychlosti zmíním:

  • crowdsourcing,
  • angel investory,
  • inkubátory – například JIC v Brně,
  • v neposlední řadě i nějaká ta půjčka.

 

A vůbec, celé to mručení mi připomíná: „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

Pokud budu tvrdá, upřímně mi může být jedno, zda budete hledat ty důvody, nebo raději způsoby. Já jen, abyste jednou neříkali, že jste prostě neměli tu možnost vzlétnout ke svým snům. Nebo: musel jsem pomoci tomu a tomu, pak teprve by zbyl čas na mě. Jste snad dobrovolně oběť, chcete se obětovat a sami zůstat nešťastni? A komu tím pomůžete?

 

Tak vzlétněte. Šťastnou cestu. Příští stanice: měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *